a wyniki
Zmiany w prawie:
Ustawa wprowadza ustawowe prawo odstąpienia od umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym oraz umowy ubezpieczenia na życie lub dożycie. Ubezpieczający, czyli osoba, która zawiera umowę z zakładem ubezpieczeń, będzie mógł odstąpić od umowy w terminie 60 dni od dnia otrzymania po raz pierwszy rocznej informacji od zakładu ubezpieczeń (art. 26 ust. 1 ustawy). Co do zasady, w przypadku takiego odstąpienia zakład ubezpieczeń nie będzie mógł pobrać opłaty (w tym opłaty likwidacyjnej, lub innych opłat pełniących podobną funkcję), które przekraczałyby 4 % wartości jednostek ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, chyba, że będzie to uzasadnione kosztami udzielenia ochrony ubezpieczeniowej. Zakład ubezpieczeń zobowiązany będzie wypłacić wartość jednostek ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych według stanu na dzień otrzymania informacji o odstąpieniu lub wystąpieniu (art. 26 ust. 4 ustawy).
Zakłady ubezpieczeń zostały zobowiązane do uzyskania od ubezpieczającego, w formie ankiety, informacji dotyczących jego potrzeb, wiedzy i doświadczenia w dziedzinie ubezpieczeń przed zawarciem umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (art. 21. ust. 1 ustawy. Przepis ten wejdzie w życie z dniem 1 kwietnia 2016 r.). W przypadku gdy z analizy informacji wynika m.in., że brak jest ubezpieczenia odpowiedniego do potrzeb ubezpieczającego, zakład ubezpieczeń przekaże ubezpieczającemu tę informację z jednoczesnym ostrzeżeniem, że wynik analizy lub oferta zakładu ubezpieczeń uniemożliwia zaoferowanie odpowiedniego ubezpieczenia. W takim przypadku umowa ubezpieczenia może zostać zawarta tylko na podstawie pisemnego żądania ubezpieczającego (art. 21. ust. 4 ustawy. Przepis ten wejdzie w życie z dniem 1 kwietnia 2016 r.).
Zakłady ubezpieczeń zobowiązane są tworzyć rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe dla celów wypłacalności (art. 224 ustawy). Ustawa zobowiązuje ponadto zakłady ubezpieczeń do wprowadzenia procedur, pozwalających na zachowanie ciągłości i regularności działania, w tym opracowania planów awaryjnych (art. 47 ustawy).
Zakłady ubezpieczeń będą mogły wykonywać działalność ubezpieczeniową również w formie spółki europejskiej.
Ustawa implementuje do krajowego porządku prawnego dyrektywę 2009/138/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 listopada 2009 r. w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej – Wypłacalność II (Dz. Urz. UE L 335 z 17.12.2009, s.1).
Wybrane bieżące orzecznictwo
„Dopuszczalne jest odstąpienie od umowy wzajemnej ze względu na zwłokę ze spełnieniem części świadczenia podzielnego także wtedy, gdy świadczenie jednej ze stron jest niepodzielne (art. 491 § 1 k.c.)”.
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 20 listopada 2015 r., sygn. akt III CZP 83/15
„Czy wpis uznanego za niedozwolone postanowienia wzorca umowy do rejestru, o którym mowa w art. 479[45] § 2 k.p.c., powoduje, że przewidziana w art. 479[43] k.p.c. rozszerzona skuteczność prawomocnego wyroku będącego podstawą tego wpisu stoi na przeszkodzie postępowaniu w przedmiocie kontroli postanowienia tej samej treści, zawartego w innym wzorcu umowy, stosowanym przez przedsiębiorcę, przeciwko któremu został wydany ten wyrok, bądź przez innego przedsiębiorcę”
„W postępowaniu kasacyjnym jest dopuszczalne uchylenie zaskarżonego orzeczenia wyłącznie w części, w jakiej nie zawiera ono rozstrzygnięcia w przedmiocie środka karnego, którego zastosowanie było obligatoryjne”. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28 października 2015 r., sygn. akt I KZP 21/14
Roszczenie osoby niezobowiązanej do uiszczania alimentów albo zobowiązanej w dalszej kolejności o zwrot wypłaconego świadczenia alimentacyjnego od osoby zobowiązanej do alimentacji nie jest roszczeniem o świadczenie alimentacyjne. Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 16 grudnia 2015 r., sygn. akt III CZP 77/15.
Andrzej Kulczycki – radca prawny
Katarzyna Kocik – aplikant adwokacki