Aktualności
24.02.2017
Nasze Komentarze
Delegowanie pracowników do pracy w Republice Federalnej Niemiec
W konsekwencji przystąpienia Polski do Wspólnot Europejskich, podstawowe zasady prawa unijnego, takie jak zasada swobody przepływu pracowników, zasada swobody świadczenia usług oraz zasada swobody zakładania przedsiębiorstw dotyczą także polskich przedsiębiorców.
Jaki jest sens tych zasad?
Zasady te poprzez regulacje prawa unijnego mają doprowadzić do utworzenia jednolitego Rynku Wewnętrznego na obszarze Unii Europejskiej. Powstanie takiej przestrzeni zmierza do uchylenia wszelkich formalnych i prawnych barier w prowadzeniu działalności gospodarczej na terytorium Unii Europejskiej. Oznacza to, że polski przedsiębiorca podejmując działalność w jakimkolwiek państwie członkowskim nie będzie zmuszony do spełnienia innych wymagań niż przedsiębiorca z tego kraju.
Obowiązywanie zasad a delegowanie pracowników
Jednak, aż do upływu tzw. okresów przejściowych, zasady swobody przepływu pracowników i usług dotyczące delegowania pracowników doznają szeregu wyjątków.
Ograniczenia w relacji z RFN
Przyjęto, iż pełna swoboda przepływu osób z Polski na terytorium Republiki Federalnej Niemiec nastąpi dopiero po upływie 7 lat od przystąpienia Polski do Wspólnot Europejskich. Oznacza to, że dopiero po upływie okresu przejściowego pracownicy z Polski będą mogli swobodnie nawiązywać stosunki pracy w Republice Federalnej Niemiec z niemieckimi pracodawcami. W okresie przejściowym, dotychczasowe zasady reglamentacji niemieckiego rynku pracy zostały utrzymane w mocy. Dlatego, co do zasady, nawiązanie trwałego stosunku pracy przed upływem okresów przejściowych wymaga uzyskania stosownego zezwolenia na podstawie właściwych przepisów niemieckich (Arbeitserlaubnis).
W rezultacie, w okresie przejściowym nie jest możliwe takie delegowanie polskich pracowników, które prowadziłoby do nawiązania stosunku pracy pomiędzy polskim pracownikiem a niemieckim pracodawcą.
Analogicznie, nie jest dopuszczalne swobodne delegowanie polskich pracowników tymczasowych. Działalność w tym zakresie podlega takim samym ograniczeniom jak nawiązywanie stosunków pracy przez klasycznych pracowników, gdyż delegowanie pracowników tymczasowych jako zatrudnionych przez polską agencję w celu zatrudnienia u pracodawcy – użytkownika – w Niemczech prowadziłoby przede wszystkim do przeniesienia na rzecz niemieckiego pracodawcy – użytkownika – kompetencji kierowniczych i administracyjnych względem pracownika, podczas gdy obowiązki rozliczeniowe obciążałyby nadal polską agencję zatrudnienia.
Szanse związane z eksportem usług
Niemcy na podstawie Traktatu Akcesyjnego mogą zastosować w stosunku do polskich przedsiębiorców tzw. środki krajowe lub też środki wynikające z porozumień dwustronnych, w celu ograniczenia dostępu polskich przedsiębiorców do własnego rynku usług. Ograniczenia występują w następujących sektorach. Sektor Kod NACE, chyba że wskazany inaczej Usługi budowlane, włączając w to pokrewną działalność 45.1 do 4; Działalność wymieniona w załączniku do dyrektywy 96/71/WE Sprzątanie i czyszczenie obiektów 74.70 Sprzątanie i czyszczenie obiektów Inne usługi 74.87 Wyłącznie działalność dekoratorów wnętrz
Ograniczenie we wskazanych sektorach może trwać aż do zakończenia okresów przejściowych zastosowanych dla rynków pracy. Oznacza to, że w sektorze usług budowlanych polscy przedsiębiorcy muszą stosować się do zasad określonych jeszcze w umowie zawartej pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o oddelegowaniu pracowników polskich przedsiębiorstw do realizacji umów o dzieło, sporządzonej w Bonn w dniu 31 stycznia 1990 r. (Dz. U. z dnia 16 września 1994 r.). W konsekwencji, delegowanie pracowników polskich do wykonywania robót budowlanych na rzecz zleceniodawców niemieckich na terytorium Republiki Federalnej Niemiec przez okres 7 lat od przystąpienia Polski do Wspólnot Europejskich podlega dotychczasowym zasadom i ograniczeniom.
Modele eksportu usług z elementem delegowania pracowników
Jak unikać zarzutów naruszenia ograniczeń
Mateusz Hołysz
Zapytaj o więcej
Potrzebujesz pomocy prawnej - zadzwoń chętnie pomożemy.
Dane firmowe
MIKULSKI & WSPÓLNICY Sp.k."WILLA ANIELA"
ul. Kielecka 19
31-523 Kraków