🇺🇦 Uwaga! Pomagamy także w języku ukraińskim. Увага! Ми також допомагаємо українською мовою. 🇺🇦 - Adwokat / АДВОКАТ Swietłana Gliwińska / Глівінська С.Й. 🇺🇦

Blog

22.04.2024

AKTUALNOŚCINasze Komentarze

Czy jesteśmy świadkami epokowej zmiany dla rynku NFT w Polsce?

Z tematem zmierzył się mecenas Maciej Nycz.

Na początku roku w Polsce ustawodawca rozpoczął wdrażanie regulacji prawnych, które mają wpiąć rynek NFT (non fungible token, token niezamienny) w ekosystem prawa bankowego.

1️. 16 stycznia 2024 r. cyfrowe udziały (tokeny) doczekały się swojego formalnego opisu oraz definicji, ale największą zmianę ustawodawca przygotował inwestorom na lato.

2️. Od 30 czerwca 2024 r. produkcja oraz handel tokenami pieniężnymi, oraz związanymi z aktywami ma być w pełni regulowany i kontrolowany przez unijne prawo bankowe. Do końca roku podobny los czeka tokeny użytkowe.

Dla zwykłego Kowalskiego oznacza to, że tokeny, w tym część NFT, od połowy tego roku znajdzie się w zasięgu jurysdykcji KNF (Komisja Nadzoru Finansowego), UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów), Sądów czy komornika.

3️. Od końca roku oferowanie Tokena jako e-pieniądza, inwestycji kapitałowej, czyli tworzenie produktu finansowego będzie wymagało od takiej osoby — powołania osobowości prawnej, wydawania stosownych dokumentów informacyjnych czy też stosowania się do specyficznych wymogów opisujących charakter komunikacji marketingowej dla tego typu usług i produktów — oczywiście są wyjątki.

Ekosystem tokenów, a prawo

W Europie i Polsce tokeny z reguły dzieli się na trzy rodzaje według ich przeznaczenia. Mówiąc bardzo prosto:

1 Token — to np. 1 złoty polski (por. np. Tether, rodzaj kryptowaluty);

1 Token — to 1 udział np. w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

1 Token — to 1 załóżmy jeden bon na jakieś “dobro”

Zmiany realizują podstawową funkcję prawa — uregulować dotąd nieuregulowany rynek. Oraz uszczelnić system przed napływem kapitału pochodzącego np. Przestępstw.

W następstwie właśnie jednostka cyfrowa, stanowiąca e-pieniądz, zawsze będzie mieć swoje odbicie jednostce realnej — walucie urzędowej. Natomiast jednostka cyfrowa, uprawniająca do pewnego aktywa, zostanie jednoznacznie powiązana jako byt cyfrowy z majątkiem np. firmy i jej kapitałem. Albo z pewnym towarem. A cała reszta stanie się tokenami użytkowymi lub nieuregulowanym NFT (jeśli są rzeczywiście unikalne i niewymienialne).

Natomiast cały biznes kryptoaktywowy ma się stać, krótko mówiąc, zwykłą branżą z wymienialnymi z nazwy firmami, a nie anonimowymi bytami oferującymi usługi NFT, Crypto (potoczna nazwa rynku kryptowalut), Blockchain (kryptograficzna podstawa bezpieczeństwa ekosystemu kryptowalut, zdecentralizowana księga cyfrowa, rejestr transakcji) – często poprzez nieformalne oferowanie ich w mediach społecznościowych.

Czy za wybicie NFT musisz zapłacić podatek i czekać na kontrolę KNF?

Z dużym opóźnieniem, ale jednak ustawodawca rozpoczął nieunikniony proces regulacji tego rynku, który już od blisko dekady pompuje majątki globalnych fintechów (potoczna nazwa branży technologicznej tworzącej cyfrowe produkty finansowe z pominięciem sektora bankowego). Czy tu także czeka nas rewolucja w opodatkowaniu tego typu zysków?

Dobre pytanie. Czy prowokacyjne? A może dość oczywiste. Grasz fair, jesteś transparentny — więc nie masz nic do ukrycia. A podatki? Cóż. Zawsze można sięgnąć do klasyków i wybrać odpowiedni cytat najlepiej oddający własne przekonania.

Czym jest NFT i jak działa?

NFT wykorzystuje technologię blockchain, czyli cyfrową bazę danych leżącą u podstaw kryptowalut takich jak Bitcoin czy Ethereum. W odróżnieniu od tych walut, które są wymienialne i mają tę samą wartość, każdy token NFT jest unikatowy i niepowtarzalny. Niektóre NFT nie będą NFT w rozumieniu prawa unijnego i na ich wydawanie będzie wymagane uzyskanie zezwolenia.

Ukryty koszt biznesu!

Nas zastanawia jeszcze jedna kwestia, która paradoksalnie jest niezwykle ważna z punktu widzenia interesu społecznego. NFT, kryptowaluty, górnictwa kryptowalut i niepoliczalne koszty energetyczne i ekologiczne biznesu.

Żeby wyprodukować jednostkę tzw. Crypto, taki “górnik” musi dysponować solidnym energochłonnym sprzętem IT, bo każda kolejna jednostka cyfrowej waluty to efekt coraz bardziej złożonych matematycznych obliczeń.

Tego rodzaju instalacje powstają w najbardziej absurdalnych czy wręcz kuriozalnych miejscach: transformatory, szkoły, uczelnie, sądy czy urzędy. Współczesne Klondike to świat sprytnych elektryków oraz programistów z żyłką inwestora.

NFT — moda, kreatywność i spektakularne sukcesy!!

Najdroższym NFT na świecie jest The Merge, stworzony przez tajemniczego artystę o pseudonimie Pak. The Merge został sprzedany 6 grudnia 2021 r. za 91,8 mln dol. The Merge jest grafiką, która składa się z 312 686 części, które zostały zakupione przez 28 983 nabywców.

Historia jednej gry!!

NFT zyskało swoją popularność w 2017 r. za sprawą gry CryptoKitties, polegającej na adoptowaniu i handlu wirtualnymi kotami. Najdroższe zyskiwały wówczas wartość nawet 100 tys. dolarów. W 2021 r. artyści, celebryci, influencerzy i sportowcy zaczęli wydawać swoje prace połączone z ich wirtualnymi odpowiednikami NFT. I pomimo tego te, że 95% tokenów wg. Raportu Business Insidera oraz Firmy dappGambl ma wartość bliską zeru. Wciąż jednak Tokeny mają rosnąć, wierną i oddaną liczbę inwestorów. W szczycie zarówno w 2021, jak i w 2022 roku sprzedaż NFT osiągnęła wartość ok. 25 mld USD.

Tokeny — waluta nie tylko świata dorosłych!!

NFT pochodzi ze świata gamingu i wśród nastolatków zbiera prawdziwie czarne żniwo oszustów i naciągaczy. Według brytyjskiego raportu Internet Metters prawie jedna czwarta brytyjskich dzieci w wieku od 13 do 16 lat albo już zainwestowała w kryptowalutę 8%, albo planuje to zrobić 15%. Prawie jedno na 10 ankietowanych dzieci 9% zainwestowało w tokeny niezamienne (NFT).

Jak to wygląda w Polsce? Czekamy wciąż na przekrojowe badania …

#prawo #ekonomia #finanse #NFT #Token #Crypto #Tokenizacja #Kryptowaluty #Fintech #Blockchain #pieniądz #UE #waluta

mec. Maciej Nycz

Zapytaj o więcej

    Potrzebujesz pomocy prawnej - zadzwoń chętnie pomożemy.

    Dane firmowe

    MIKULSKI & WSPÓLNICY Sp.k.
    "WILLA ANIELA"
    ul. Kielecka 19
    31-523 Kraków