🇺🇦 Uwaga! Pomagamy także w języku ukraińskim. Увага! Ми також допомагаємо українською мовою. 🇺🇦 - Adwokat / АДВОКАТ Swietłana Gliwińska / Глівінська С.Й. 🇺🇦

Aktualności

14.10.2024

Aktualności

Rodzaje najmu w Polsce i ich specyfika

Najem krótkoterminowy

Najem krótkoterminowy jest regulowany przez Kodeks cywilny. Umowy najmu krótkoterminowego są zawierane na czas określony, który może być bardzo krótki — nawet minuty, w przypadku pokoi hotelowych „na godziny”. Najem krótkoterminowy może trwać także dłużej, nawet kilka lat, jak w przypadku akademików lub burs. W turystycznych lokalizacjach najem krótkoterminowy wypiera pozostałe formy najmu, ponieważ jest najbardziej zyskowny, ale może przysparzać problemów normalnym mieszkańcom okolic lokali. Kluczowe cechy tego najmu, to najem lokalu nie w celu mieszkania, a w zamiarze przebywania przez pewien czas w lokalu, ze względu na pracę, studia itp. Możliwość wypowiedzenia umowy najmu musi być wyraźnie wskazana w umowie, a ze względu na brak płatności co najmniej dwóch czynszów, umowę najmu można wypowiedzieć na mocy ustawy.

Najem tradycyjny

Najem tradycyjny jest regulowany przez Kodeks cywilny oraz ustawę o ochronie praw lokatorów. Jego cechą charakterystyczną jest realizowanie celu mieszkaniowego. Czyli – lokal służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Umowy najmu tradycyjnego mogą być zawierane na czas określony lub nieokreślony. Kluczowe cechy tego najmu to ochrona mieszkaniowego charakteru lokalu, ochrona najemcy przed nadmiernymi podwyżkami czynszu oraz prawo do lokalu socjalnego w przypadku eksmisji. Termin wypowiedzenia umowy wynosi od jednego miesiąca do nawet trzech lat, w zależności od sytuacji, co oznacza, że wynajmujący nie może szybko zakończyć umowy w przypadku zaległości czynszowych.

Najem okazjonalny

Najem okazjonalny, wprowadzony w 2009 roku, ma na celu uproszczenie procedur związanych z wynajmem mieszkań. Umowa może być zawarta tylko przez osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie wynajmu lokali. Właściciel musi zgłosić umowę do urzędu skarbowego. Umowa najmu okazjonalnego może być zawarta na czas określony, nie dłuższy niż 10 lat, z możliwością przedłużenia. Wynajmujący ma prawo żądać kaucji zabezpieczającej, która nie może przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu. Umowa musi być sporządzona w formie pisemnej i wymaga dołączenia notarialnego oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji przez najemcę oraz wskazania przez najemcę lokalu, do którego w razie eksmisji będzie można go przenieść. Wynajmujący ma uproszczoną procedurę eksmisji, co czyni tę formę korzystniejszą dla właścicieli mieszkań.

Najem instytucjonalny

Najem instytucjonalny różni się od najmu okazjonalnego tym, że może być prowadzony przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne. Umowę mogą zawierać tylko osoby prawne lub jednostki organizacyjne, które prowadzą działalność gospodarczą w zakresie wynajmu lokali. Umowa najmu instytucjonalnego może być zawarta na dłuższy czas, nawet do 30 lat, co jest korzystne dla inwestorów. W przeciwieństwie do najmu okazjonalnego, wynajmujący nie musi wskazywać innego lokalu, w którym najemca mógłby zamieszkać po zakończeniu umowy.

Najem dla studentów w prywatnych akademikach

W kontekście wynajmu dla studentów często stosuje się najem krótkoterminowy, okazjonalny lub tradycyjny, w zależności od podmiotu wynajmującego i charakteru wykorzystywania mieszkania przez studenta. W przypadku akademików zarządzanych przez osoby prawne najem krótkoterminowy jest najczęściej stosowaną formą. Studenci mogą korzystać z krótkoterminowych umów, które są bardziej elastyczne i dostosowane do ich potrzeb.

Zabezpieczenia dla właścicieli mieszkań wynajmujących studentom

Chociaż w polskim prawie nie ma specjalnych przepisów dotyczących najmu dla studentów, właściciele mieszkań stosują różne rozwiązania, aby zabezpieczyć swoje interesy. Umowa może być zawarta ze studentem lub jego rodzicem, co zabezpiecza wynajmującego, ponieważ może dochodzić zapłaty od obu stron. Właściciel może zażądać kaucji zabezpieczającej, która zazwyczaj stanowi wielokrotność czynszu. Alternatywą jest niższa kaucja w połączeniu z ubezpieczeniem mieszkania przez najemcę. Coraz częściej stosuje się umowy najmu okazjonalnego lub instytucjonalnego, które dają właścicielowi większe zabezpieczenia, takie jak możliwość szybszej eksmisji. W przypadku wynajmu na pokoje warto podpisać oddzielne umowy z każdym studentem, nawet jeśli jest to jedna umowa uwzględniająca wszystkich najemców, chociaż podpisanie umowy z wieloma studentami pozwala na ustalenie klauzuli odpowiedzialności solidarnej wszystkich mieszkańców mieszkania, co może być korzystne dla właściciela.

Podsumowując, różnice prawne pomiędzy najmem krótkoterminowym, tradycyjnym, okazjonalnym i instytucjonalnym w Polsce są znaczące, co wpływa na prawa i obowiązki zarówno wynajmujących, jak i najemców. Właściciele mieszkań, mimo braku specjalnych przepisów dotyczących studentów, mogą stosować różne zabezpieczenia w umowach, aby chronić swoje interesy.

mec. Maciej Nycz

Zapytaj o więcej

    Potrzebujesz pomocy prawnej - zadzwoń chętnie pomożemy.

    Dane firmowe

    MIKULSKI & WSPÓLNICY Sp.k.
    "WILLA ANIELA"
    ul. Kielecka 19
    31-523 Kraków