Aktualności
16.03.2020
AktualnościBieżące informacje prawne
Koronawirus – praca 79/2020
Pandemia koronawirusa
Wsparcie dla przedsiębiorców
Praca
Wobec pandemii koronawirusa, zwracamy Państwa uwagę na szereg regulacji, które mogą mieć zastosowanie w powstałej sytuacji, względnie umożliwiających i ułatwiających zarządzanie pracą oraz zasobami osobowymi.
Wydawanie pracownikom poleceń
Pracodawca może wydawać pracownikom polecenia, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę (…) – w ramach świadczonych, ustalonych umową o pracę obowiązków – wyjątkowo, z przyczyn uzasadnionych po stronie pracodawcy, poza tym zakresem może wydawać polecenia.
Art. 100 § 1. Kodeksu Pracy
Praca zdalna
Pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna).
Art. 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych
Powierzenie przejściowe
Pracodawca może powierzyć pracownikowi w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, inną pracę niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika i jest to uzasadnione potrzebami pracodawcy. W ramach skierowania pracownika do innej pracy nie można powierzyć mu wykonywania dodatkowej pracy oprócz dotychczas świadczonej.
Art. 42. § 4. Kodeksu Pracy
Telepraca
Praca może być wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej (telepraca). Pracodawca wyznacza miejsce pracy pracownikowi. Pracodawca ma prawo kontrolować wykonywanie pracy przez telepracownika w miejscu wykonywania pracy.
Art. 67 (5). Kodeksu Pracy
Art. 67 (14). Kodeksu Pracy
Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy
Pracodawca może wypowiedzieć na piśmie warunki pracy lub płacy (…), z zachowaniem okresu wypowiedzenia; bez zachowania takiego okresu, wypowiedzenie jest możliwe tylko za zgodą pracownika, w drodze porozumienia stron. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie.
Art. 42. Kodeksu Pracy
Wcześniejszy okres rozwiązania umowy o pracę – skrócenie okresu wypowiedzenia
Pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca, jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę (…) następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników. Za okres skróconego wypowiedzenia przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.
Art. 36 (1). Kodeksu Pracy
Okres wypowiedzenia
Okres wypowiedzenia wynosi:
- 2 tygodnie – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Art. 36 § 1. Kodeksu Pracy
Delegacja pracownika
Pracodawca może wydać polecenie pracownikowi wykonania zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy. Niemniej jednak pracownik może odmówić delegacji w rejony zagrożone koronawirusem ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia*.
Art. 77 (5). Kodeksu Pracy
Delegacja pracownika do pracy poza UE
Pracodawca może delegować pracownika do pracy na obszarze państwa niebędącego członkiem UE. Dla pracownika już wcześniej zatrudnionego nie ma potrzeby zawierania nowej umowy o pracę. Wystarczająca będzie modyfikacja umowy wcześniej zawartej, czyli porozumienie zmieniające lub wypowiedzenie zmieniające. Przedmiot zmiany musi obejmować czas pracy i walutę.
Art. 29 (1). Kodeksu Pracy
Ochrona pracy kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią
Pracodawca zatrudniający pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią przy pracy (…), wzbronionej bez względu na stopień narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia lub niebezpieczne, jest obowiązany przenieść pracownicę do innej pracy, a jeżeli jest to niemożliwe, zwolnić ją na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy.
Art. 179 § 1. Kodeksu Pracy
Urlop bezpłatny
Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego. Bez pisemnego wniosku pracownika udzielenie urlopu bezpłatnego nie jest możliwe – pracownik nie świadczy pracy, pracownik nie pobiera wynagrodzenia.
Art. 174 § 1. Kodeksu Pracy
Urlop bezpłatny na okres pracy u innego pracodawcy
Za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie, pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami. Z inicjatywy pracownika, lub często pracodawcy, może dojść do tzw. „wypożyczenia” pracownika w ten sposób. Wynagrodzenie płaci pracownikowi nowy pracodawca i on przejmuje obowiązki ubezpieczeniowo – urlopowe. Wszystko reguluje umowa między pracodawcami.
Art. 174 (1). Kodeksu Pracy
Przesunięcie urlopu wypoczynkowego
Pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy z powodu odosobnienia w związku z czasową niezdolnością do pracy wskutek choroby (…) odosobnienia w związku z chorobą zakaźną. Jednak, można ustalić z pracownikiem, zgodnie okres odbywania przysługującego bieżąco urlopu oraz urlopu zaległego.
Art. 165. Kodeksu Pracy
Odwołanie z urlopu wypoczynkowego
Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.
Art. 167 § 1. Kodeksu Pracy
Urlop na żądanie pracownika
Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym.
Art. 167 (2). Kodeksu Pracy
Odsunięcie pracownika od wykonywania pracy
Pracodawca lub zlecający wykonanie prac jest obowiązany, z zachowaniem poufności, niezwłocznie odsunąć pracownika lub wykonującego prace od wykonywania tych prac, jeżeli orzeczono wobec tych osób czasowe lub trwałe przeciwwskazania do wykonywania prac.
Art. 10. 1 Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Skierowanie na obowiązkowe badania sanitarno-epidemiologiczne, skierowanie na badania
Pracodawca albo zlecający wykonanie prac kieruje na obowiązkowe badania sanitarno-epidemiologiczne (…) osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby (…).
Art. 6. 2. Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Oddelegowanie pracowników do dyspozycji organu
Pracodawcy może zostać nakazane oddelegowanie pracowników do dyspozycji organu kierującego działaniami prowadzonymi w celu zapobieżenia skutkom klęski żywiołowej lub ich usunięcia.
Art. 21. 1 pkt. 3. Ustawy z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej**.
* Art. 210 § 1 Kodeksu Pracy
** Może zacząć obowiązywać, jeśli w następstwie koronawirusa dojdzie do wystąpienia stanu klęski żywiołowej.
Tomasz Kucharczyk
aplikant radcowski
Zapytaj o więcej
Potrzebujesz pomocy prawnej - zadzwoń chętnie pomożemy.
Dane firmowe
MIKULSKI & WSPÓLNICY Sp.k."WILLA ANIELA"
ul. Kielecka 19
31-523 Kraków