🇺🇦 Uwaga! Pomagamy także w języku ukraińskim. Увага! Ми також допомагаємо українською мовою. 🇺🇦 - Adwokat / АДВОКАТ Swietłana Gliwińska / Глівінська С.Й. 🇺🇦
Przed Sądem Okręgowym w Krakowie, Wydziałem Pracy i Ubezpieczeń Społecznych toczy się sprawa z odwołania Ubezpieczonego w sprawie dotyczącej wypłaty zawieszonej emerytury.
Problem wypłaty zawieszonych emerytur dotyczy osób, którym ZUS zawiesił prawo do wypłaty emerytury w okresie od 1 X 2011r. do 21 XI 2012r. na podstawie art. 28 ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych (?), w związku z art.103a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 XI 2012r. , sygn. akt K 2/12 w/w norma prawna została uznana za niezgodną z Konstytucją i przez to wyeliminowana z porządku prawnego.
Obecnie, na postawie ustawy z dnia 13 XII 2013r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 X 2011r. do dnia 21 XI 2012r., o wypłatę zawieszonej emerytury mogą się ubiegać osoby, które spełniły łącznie następujące warunki: nabyły prawo do emerytury przed dniem 1 I 2011r. i prawo do wypłaty emerytury zostało im zawieszone, w związku z kontynuowaniem przez emeryta po dniu 30.09.2011r. zatrudnienia, bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą.
W związku z powyższym, osoby, które chcą otrzymać wypłatę zawieszonej im emerytury, winny wystąpić ze stosownym wnioskiem do ZUS, który zobligowany jest do wypłaty zaległych świadczeń na podstawie w/w ustawy. W sprawach rozstrzyganych przez sądy, w wyniku odwołań od decyzji ZUS, o wypłacie zawieszonej emerytury będzie orzekał bezpośrednio sąd, również na podstawie w/w ustawy.
Zapytaj o więcej
Potrzebujesz pomocy prawnej - zadzwoń chętnie pomożemy.