🇺🇦 Uwaga! Pomagamy także w języku ukraińskim. Увага! Ми також допомагаємо українською мовою. 🇺🇦 - Adwokat / АДВОКАТ Swietłana Gliwińska / Глівінська С.Й. 🇺🇦

Aktualności

13.06.2022

AktualnościBieżące informacje prawne

Szykują się zmiany w ustawie o własności przemysłowej

Głównym celem reformy prawa własności przemysłowej przygotowanej przez  Ministerstwo Rozwoju i Technologii jest usprawnienie i przyspieszenie postępowań prowadzonych przed Urzędem Patentowym RP, obniżenie kosztów uzyskiwania i utrzymywania ochrony z praw własności przemysłowej, a także cyfryzacja i unowocześnienie procesów rejestracyjnych. 

Zmiany ustawy o własności przemysłowej mają być związane ze:

  • skróceniem do około 12 miesięcy czasu na uzyskanie ochrony na wzór użytkowy (obecnie czas oczekiwania wynosi około 24 miesięcy),
  • skrócenie do 2 miesięcy okresu na wnoszenie sprzeciwu do zgłoszenia znaku towarowego (obecnie czas wnoszenia sprzeciwu wynosi około 3 miesięcy).

Zostanie ujednolicona opłata zgłoszeniowa dla wszystkich przedmiotów własności przemysłowej, takich jak wynalazki, wzory użytkowe, wzory przemysłowe, znaki towarowe, oznaczenia geograficzne i topografie układu scalonego. Towarzyszyć temu będzie obniżenie sumy wysokości tak zmienionych opłat o ok. 20-30 %.

Projekt przewiduje zastąpienie dotychczasowej instytucji sprzeciwu wobec zgłoszenia znaku towarowego tzw. opozycją.

Co ciekawe projekt zmian do ustawy zmieni kwestię ogłaszania znaku towarowego. Od momentu wejścia w życie nowelizacji znaki towarowe będą ogłaszane publicznie, a nie jak dotychczas za pomocą Biuletyn Urzędu Patentowego.

Powstanie nowy instrument ochrony wynalazków, przez  wprowadzenie możliwości wstępnego zgłoszenia wynalazku. Wstępne zgłoszenie wynalazku będzie umożliwiać zastrzeżenie daty pierwszeństwa zgłoszenia wynalazku. Wprowadzenie tego rozwiązania daje możliwość uznania zgłoszenia wynalazku za dokonane w dniu wstępnego zgłoszenia wynalazku. Wstępne zgłoszenie nie będzie tak skomplikowane jak „zgłoszenie właściwe”, ponieważ będzie obejmowało tylko podanie, opis wynalazku i rysunki. Na tym etapie nie wymaga się formułowania zastrzeżeń patentowych. Zgłaszający wynalazek będą mieli 12 miesięcy na doprecyzowanie zakresu ochrony wynalazku. Zdaniem ustawodawcy ma to wpłynąć na poprawę jakości zgłoszeń. Dodatkowo po dokonaniu zgłoszenia wynalazku, Urząd Patentowy dokona publikacji zgłoszenia po upływie 6 miesięcy od dokonania zgłoszenia właściwego. To znacząco skróci czas na otrzymanie patentu.

Ustawa przewiduje także wprowadzenie depozytu informacji niejawnych tj. ochrony niejawnego know-how, na wzór depozytu prowadzonego przez Światową Organizację Własności Intelektualnej. Będzie to podstawa dla przedsiębiorców do zweryfikowania posiadanej wiedzy, przeanalizowania jej charakteru i usystematyzowania w taki sposób, aby można było to przedstawić jako spójny materiał, nadający się do złożenia go w depozycie.

Jedną z najistotniejszych zmian wprowadzanych w projekcie jest zmiana systemu rozpatrywania zgłoszeń wzorów użytkowych Urząd Patentowy RP będzie mógł  odmawiać udzielania ochrony na rozwiązania, które w sposób oczywisty nie spełniają przesłanek do uzyskania ochrony. Ustawa wprowadzi uproszczenie definicji wzoru użytkowego. Wzorem użytkowym podlegającym ochronie będzie nowe i nadające się do przemysłowego stosowania rozwiązanie o charakterze technicznym. Ustawodawca zrezygnuje z takich przesłanej wzoru użytkowego jak „trwała postać”, co umożliwi zarejestrować większą ilość wzorów.

Co ciekawe, dotychczas na gruncie obecnej ustawy, nie zarejestrowano żadnego oznaczenia geograficznego.. We wprowadzanych rozwiązaniach istotną rolę ma odgrywać Rada do Spraw Regionalnych Nazw Produktów Nierolnych, w której skład wchodzić będą znawcy problematyki prawnej, etnograficznej i historyczno-kulturoznawczej związanej z towarami nierolnymi. Rejestracja oznaczeń zwiększy wyjątkowość i atrakcyjność produktów objętych taką ochroną. 

Zapytaj o więcej

    Potrzebujesz pomocy prawnej - zadzwoń chętnie pomożemy.

    Dane firmowe

    MIKULSKI & WSPÓLNICY Sp.k.
    "WILLA ANIELA"
    ul. Kielecka 19
    31-523 Kraków