Aktualności
13.11.2022
AktualnościBieżące informacje prawne
Zabezpieczenie spadku w Polsce - kuratela spadku – część I
Zabezpieczenie spadku w Polsce – kuratela spadku – wybrane informacje
Można zastosować ochronę majątku spadkowego zanim przejmą go spadkobiercy.
Czemu służy kuratela spadku
Kuratela spadku służy ochronie spadku – chodzi więc o okres „bezkrólewia”, jaki powstanie między chwilą śmierci spadkodawcy a chwilą wydania majątku spadkowego jego spadkobiercom i ma służyć utrzymaniu majątku spadkowego w całości oraz zapobiegać samowolom niektórych ze spadkobierców.
Dlatego, kuratela spadku jest opisywana przez prawo polskie jako „zarząd spadku nieobjętego”.
A więc, kuratela spadku w Polsce jest jednym ze sposobów zabezpieczenia spadku jako majątku i może być ustanowiona przez polski sąd, na wniosek zainteresowanego lub przez sąd działający z własnej inicjatywy, czyli z urzędu.
Jakie przepisy
Od razu trzeba powiedzieć, że regulacja kurateli spadku jest bardzo zawiła. Do kuratorów spadku stosuje się:
- kodeks rodzinny i opiekuńczy:
- przepisy dotyczące kurateli – Tytuł III Dział III k.r.o.
- przepisy dotyczące opieki – Tytuł III Dział II k.r.o. ale tylko odpowiednio (na zasadzie art. 178 § 2 k.r.o., jeśli przepisy regulujące daną kuratelę, a więc gdy Dział III k.r.o. i poniższe przepisy kodeksu postępowania cywilnego inaczej nie stanowią),
- przepisy dotyczące władzy rodzicielskiej (na zasadzie odesłania przez art. 155 § 2 k.r.o., ale tylko te przepisy dot. kurateli, które daje się zastosować, i kiedy przepisy, o których mowa powyżej, nie stanowią inaczej),
- kodeks postępowania cywilnego:
- przepisy dotyczące zarządu spadku nieobjętego – art. 666-668[1] k.p.c. (które zresztą w zakresie zarządu majątkiem spadkowym zawierają odesłanie do zarządu nieruchomości przy egzekucji świadczeń pieniężnych),
- przepisy dotyczące zarządu nieruchomością przy egzekucji świadczeń pieniężnych – art. 933-941 k.p.c.
To są tylko podstawowe uregulowania. W sprawach szczegółowych (np. związanych z nieruchomością), kurator spadku ma do czynienia z wieloma innymi przepisami.
Kto jest kuratorem spadku
Kto zostanie kuratorem spadku, zależy od decyzji sądu, gdyż bez jego decyzji nie instnieje kuratela spadku. Prawo dopuszcza ustanowienie osoby niezwiązanej z rodziną zmarłego jako kuratora spadku.. We wniosku o ustanowienie kuratora spadku zawsze można sugerować sądowi kierunek wyboru odpowiedniej osoby, opierając wniosek o przepis art. 149 § 1 k.r.o.,.
Przed przyjęciem spadku przez kuratora nie wiadomo, czy potrzebna będzie wielogodzinna praca i ogromny wysiłek, czy też kuratela spadku będzie sprawowana tak, jakby w ogóle jej nie było. Zależy to głównie od współpracy spadkobierców z kuratorem i współpracy spadkobierców między sobą oraz od ilości problematycznych zagadnień, takich jak nieuregulowany stan własności niektórych elementów wchodzących w skład masy spadkowej.
Do objęcia kurateli nie jest potrzebna wyraźna zgoda osoby mającej objąć kuratelę (art. 152 k.r.o.), natomiast sądy lub organy samorządów prawniczych przed ustanowieniem kuratora spadku zazwyczaj uzyskują zgodę kandydata na kuratora spadku. Sądy wydają mu stosowne zaświadczenie po objęciu kurateli.
Niekiedy sądy mają własne listy kandydatów na kuratorów i nie pytają samorządów zawodowych adwokatów czy radców prawnych o wskazanie odpowiedniej osoby. Często w charakterze kuratorów spadku występują asystenci sędziowscy lub aplikanci. W trudniejszych sprawach są to raczej adwokaci lub radcowie prawni, w łatwiejszych sprawach są to raczej pracownicy sądów.
Czasami sądy zaskakują i proszą o wyrażanie zgody na objęcie funkcji kuratora spadku pod rygorem uznania, że brak odpowiedzi będzie uważał za zgodę. Dlatego, dla bezpieczeństwa, kandydat zawsze powinien reagować na pismo sądu.
W czyim imieniu występuje kurator
Kuratela spadku to przypadek ustawowej reprezentacji. I to reprezentacji wszystkich spadkobierców – za nich tak naprawdę występuje kurator spadku,
mimo że intuicja podpowiada, że w kurateli spadku chodzi o reprezentowanie spadku, czyli majątku. Jednak, zawszechodzi o reprezentowanie spadkodawców. Taka konstrukcja odpowiada tradycyjnemu nazewnictwu: kurator spadku występuje jako przedstawiciel konkretnej osoby / osób, które są spadkobiercami.
Masa spadkowa – czyli majątek pozostawiony przez zmarłego – nie ma bowiem w polskim prawie osobowości prawnej, wobec czego nie może mieć reprezentanta. I dlatego kurator występuje w imieniu spadkobierców. Nawet wtedy, gdy do spadku należy spółka. Jednak, w istocie, przedmiotem spadku są prawa z udziałów lub akcji, a nie wprost majątek spółki.
Należy zatem pamiętać, że kurator jest przedstawicielem ustawowym i w sprawach dotyczących spadku, w razie składania pism (np. do sądu) należy podać dane kuratora spadku oraz dane osób, które wedle kuratora lub według odpowiednich aktów (aktu poświadczenia dziedziczenia, europejskiego poświadczenia spadkowego, stwierdzenia nabycia spadku albo aktów stanu cywilnego i zapewnień spadkowych) są spadkobiercami.
Zapytaj o więcej
Potrzebujesz pomocy prawnej - zadzwoń chętnie pomożemy.
Dane firmowe
MIKULSKI & WSPÓLNICY Sp.k."WILLA ANIELA"
ul. Kielecka 19
31-523 Kraków