Aktualności
26.02.2019
AktualnościBieżące informacje prawne
Zmiany w Kodeksie Spółek Handlowych 63/2019
Przedstawiamy przegląd zmian Kodeksu spółek handlowych, wchodzących w życie 1 marca 2019 roku, które mogą okazać się przydatne w prowadzeniu działalności.
Zmiany są częścią ustawy z dnia 9 listopada 2018 roku o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym – więcej na ten temat w następnym wydaniu Newslettera.
Zmiany w spółkach kapitałowych:
Zmiana umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji.
Jeżeli spółka z o.o. w organizacji nie została zawiązana za pomocą wzorca umowy w systemie teleinformatycznym (system S-24), zmiana umowy spółki z o.o. przed jej rejestracją wymagać będzie jednomyślności wszystkich wspólników (art. 161 § 4 Kodeksu spółek handlowych).
Ustalenie dnia dywidendy.
Dzień dywidendy to dzień, według którego ustala się listę wspólników uprawnionych do dywidendy za dany rok obrotowy. Powinien być on wyznaczony w ciągu 2 miesięcy od dnia powzięcia uchwały o podziale zysku. Według nowej ustawy, jeżeli uchwała zgromadzenia wspólników nie określa dnia dywidendy, dniem dywidendy jest dzień powzięcia uchwały o podziale zysku.
Zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy, dotychczasowe regulacje dotyczące dywidendy dawały kompetencję zarządowi do określenia dnia wypłaty, bez jakichkolwiek ograniczeń czasowych, co rodziło ryzyko działań wbrew interesom wspólników mniejszościowych (w sytuacji, w której podjęta została uchwała w przedmiocie wypłaty dywidendy, ale bez określenia terminu).
Wypłata dywidendy.
Ustawa wprowadza zmiany w zakresie terminu, w którym dywidenda powinna zostać wypłacona. W dotychczasowym stanie prawnym dywidenda powinna zostać wypłacona w dniu określonym w uchwale wspólników, a gdy uchwała zgromadzenia wspólników takiego dnia nie określa, wypłacana jest w dniu określonym przez zarząd. Od 1 marca 2019 roku, jeśli uchwała zgromadzenia wspólników nie określi dnia wypłaty, wypłata powinna nastąpić niezwłocznie po dniu dywidendy.
Przykład
Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki X postanawia dokonać podziału zysku za rok 2018, w wysokości 2,-mln złotych w ten sposób, że 1 mln przeznaczy do podziału, a resztę na kapitał zapasowy. Uchwała zgromadzenia zostanie podjęta 28.06.2019 r. Jeśli uchwała nie określi dnia dywidendy, ani dnia wypłaty, to dniem dywidendy będzie 28.06.2019 r., a dzień wypłaty powinien nastąpić niezwłocznie po tej dacie.
Zwrot zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy.
W przypadku, gdy spółka odnotowała stratę, albo osiągnęła zysk w wysokości mniejszej od wypłaconych zaliczek, wspólnicy – na gruncie nowego brzmienia ustawy – będą zobowiązani do zwrotu zaliczki. W przypadku odnotowania straty, zwrot powinien nastąpić w całości, a w przypadku mniejszego zysku – w części. Na gruncie dotychczasowych przepisów spółka nie miała wyraźnego uprawnienia ustawowego do żądania zwrotu zaliczki w przypadku odnotowania straty, lub zysku na mniejszym poziomie, jeżeli wypłata zaliczki nie nastąpiła wbrew przepisom prawa, lub postanowieniom umowy spółki.
Głosowanie pisemne – rozszerzenie „trybu obiegowego”.
Kodeks spółek handlowych przewiduje możliwość podjęcia uchwały w trybie pisemnym, bez zwołania zgromadzenia wspólników. Do dnia 1 marca 2019 roku z zakresu spraw, które nie mogły być podejmowane w w/w trybie, kodeks spółek handlowych zaliczał:
- rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego;
- powzięcie uchwały o podziale zysku albo pokryciu straty;
- udzielenie absolutorium członkom zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej.
Samo zastosowanie „trybu obiegowego” i tak wymaga pisemnej zgody wszystkich wspólników, stąd ustawodawca uznał, że nie jest potrzebne ograniczenie zakresu przedmiotowego takich uchwał.
W kolejnym Newsletterze poruszymy m. in.:
- kwestię rezygnacji członka zarządu z pełnienia funkcji,
- kwestię zmian w przepisach dotyczących przekształceń i podziału spółek,
- kwestię prawa do odwołania zgromadzenia wspólników.
Jeżeli mają Państwo pytania dotyczące spółek handlowych – zachęcamy do kontaktu.
Katarzyna Kocik
adwokat
Zapytaj o więcej
Potrzebujesz pomocy prawnej - zadzwoń chętnie pomożemy.
Dane firmowe
MIKULSKI & WSPÓLNICY Sp.k."WILLA ANIELA"
ul. Kielecka 19
31-523 Kraków