a wyniki
13 października 2019 roku weszły w życie przepisy ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu dotyczące utworzenia nowego rejestru. Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych gromadzi dane o osobach fizycznych, które sprawują kontrolę nad spółką. Choć rejestr już istnieje, spółki wpisane do KRS przed dniem wejścia w życie ustawy mają czas do zarejestrowania beneficjentów do 13 kwietnia 2020 roku. Przedsiębiorcom niezarejestrowanym grozi kara do 1.000.000 złotych.
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) to system, w którym są gromadzone i przetwarzane informacje o beneficjentach rzeczywistych, tj. osobach fizycznych sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółką. Jednym z głównych zadań rejestru jest przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Posiadanie dokładnych i aktualnych danych o beneficjentach rzeczywistych ma kluczowe znaczenie dla zwalczania tych zjawisk, ponieważ uniemożliwia przestępcom ukrycie swojej tożsamości w skomplikowanej strukturze korporacyjnej tzw. firmy-słupy. Publiczny charakter rejestru, umożliwia każdemu nieodpłatny dostęp do informacji o beneficjentach rzeczywistych. Rejestr niejednokrotnie przyda się w trakcie postępowań sądowych.
Przez beneficjenta rzeczywistego rozumie się osobę fizyczną lub osoby fizyczne sprawujące bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad klientem poprzez posiadane uprawnienia, które wynikają z okoliczności prawnych lub faktycznych, umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez klienta, lub osobę fizyczną lub osoby fizyczne, w imieniu których są nawiązywane stosunki gospodarcze lub przeprowadzana jest transakcja okazjonalna, w tym: w przypadku klienta będącego osobą prawną inną niż spółka, której papiery wartościowe są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym podlegającym wymogom ujawniania informacji wynikającym z przepisów prawa Unii Europejskiej lub odpowiadającym im przepisom prawa państwa trzeciego:
Rejestr gromadzi dane dotyczące beneficjentów rzeczywistych spółek:
Spółki cywilne nie są zobowiązane do zgłaszania beneficjentów rzeczywistych.
Osoby uprawnione do reprezentacji spółek dokonują zgłoszenia beneficjenta rzeczywistego pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe oświadczenia. Za niewywiązanie się z obowiązku zgłoszenia beneficjenta do rejestru grozi kara pieniężna do 1 000 000 zł.
Każda nowo zarejestrowana spółka od dnia 13 października 2019 roku (wejścia w życie ustawy) ma jedynie 7 dni od dnia wpisu spółki do KRS na zarejestrowanie beneficjenta rzeczywistego. Do biegu terminu nie wlicza się sobót i niedziel.
Przedsiębiorcy w wielu sytuacjach mogą mieć trudności w określeniu, kto jest beneficjentem rzeczywistym w podmiotach o rozproszonym akcjonariacie, w podmiotach z udziałem osób zagranicznych, bądź gdy w grę wchodzą umowy powiernictwa lub zastaw. Kłopotliwe dla mniejszych podmiotów może być też to, że liczba udziałów lub akcji bynajmniej nie musi odpowiadać liczbie głosów w organie stanowiącym spółki np. w przypadku akcji uprzywilejowanych.
Jeżeli chcecie Państwo zarejestrować beneficjenta rzeczywistego i potrzebujecie pomocy – zachęcam do kontaktu.
Iwona Kurek
adwokat