🇺🇦 Uwaga! Pomagamy także w języku ukraińskim. Увага! Ми також допомагаємо українською мовою. 🇺🇦 - Adwokat / АДВОКАТ Swietłana Gliwińska / Глівінська С.Й. 🇺🇦

Aktualności

18.08.2022

Nasze Komentarze

Czy pośrednikowi/agencji sprzedaży nieruchomości należy się odszkodowanie w razie braku zapłaty za pośrednictwo w nabyciu nieruchomości?

Ogólnie wiadomo, że agentowi nieruchomości przysługuje wynagrodzenie, jeśli jego czynności przyczyniły się rzeczywiście do uzyskania korzystnej oferty i do sprzedaży nieruchomości oferowanej przez jego klienta.

Obok pytania, czy dzieje się tak zawsze, pojawiło się nowe pytanie, czy zamiast wynagrodzenia pośrednik ten może zażądać odszkodowania odpowiadającego wynagrodzeniu. W trakcie trwającego kilka lat procesu sądowego renomowana agencja pośrednictwa nieruchomości żądała odszkodowania opisanego w umowie z klientem jako kara umowna w umowie z klientem, w oparciu o twierdzenie, że pozbawienie agencji wynagrodzenia stanowi naruszenie wykonania umowy pośrednictwa.

Wspomniana umowa była zawarta w dość specyficznych okolicznościach i ewidentnie źle zredagowana – z perspektywy interesów renomowanej agencji pośrednictwa nieruchomości.

Przedsiębiorca, który doznał strat w trakcie ostatniego kryzysu gospodarczego z powodu utraty kontraktów, poszukiwał środków, by spłacić swoich wierzycieli poprzez sprzedaż nieruchomości. Zadanie sprzedaży nieruchomości powierzył wielu agencjom, lecz tylko z jedną, a co istotne – z tą ostatnią i renomowaną – zawarł umowę „na wyłączność”. Ta agencja zastrzegła sobie wynagrodzenie w dwóch sytuacjach: kiedy sama sprzeda nieruchomość oraz kiedy skutkiem własnej koordynacji dojdzie do sprzedaży nieruchomości z udziałem innej agencji.

Skoro ostatecznie wynagrodzenia nie otrzymała, gdyż klient sprzedał nieruchomość bez jej udziału, część samodzielnie, a część z udziałem innej agencji, to agencja ta wyszła z założenia, że należy się jej odszkodowanie, bo przecież posiadała „wyłączność”, a do sprzedaży nieruchomości doszło bez jej udziału, lecz z udziałem „wcześniej” wynajętej agencji, czyli z naruszeniem owej „wyłączności”.

Sądy obu instancji sprzeciwiły się temu rozumowaniu.

Po pierwsze, umowa – zredagowana przez żądającą później odszkodowania agencję – nie wyłączyła uprawnienia „wcześniejszych” agencji do kontraktowania na rzecz naszego przedsiębiorcy, ani nie wyłączyła uprawnienia do sprzedaży nieruchomości samodzielnie przez naszego przedsiębiorcę. To był pierwszy błąd renomowanej agencji w redakcji umowy.

Po drugie, sprzedaż nieruchomości w takich okolicznościach nie stanowiła naruszenia umowy i trudno było przypisać winę przedsiębiorcy, że dokonał sprzedaży, informując zresztą o tym agencję. Przypisanie winy przedsiębiorcy to drugi błąd agencji.

Co więcej agencja nie przyczyniła się bezpośrednio do tej sprzedaży. Owszem, wywiesiła informację o nieruchomości na zbiorczych portalach internetowych, a nawet promowała ją na targach za granicą, ale skutkiem tych działań nie pojawił się żaden nabywca. To trzeci błąd agencji, skoro nie zauważyła braku efektów swej promocji.

Wreszcie, odmowa zapłaty agencji także nie była zdarzeniem, które mogło prowadzić do zapłaty kar umownych.

Nie dość, że wynagrodzenie agencji zatrudnionej „na wyłączność” nie było zasadne (nie znalazła kupującego), to na dodatek wynagrodzenie jest świadczeniem pieniężnym, a przecież tylko od zobowiązania niepieniężnego możliwe jest skuteczne żądanie kary umownej. To już czwarty błąd agencji.

Jak to możliwe, że tyle błędów naraz popełniła renomowana agencja pośrednictwa nieruchomości? Dlaczego wystąpiła z pozwem – czy tylko po to, by ponieść sromotną porażkę: zapłacić opłaty sądowe i wysokie koszty adwokackie po kilku latach procesu? A nie były one wcale małe. Skoro rzekome kary umowne wyliczyła na prawie 300.000 złotych, to łączne koszty sądowe wyniosły niemal 55.000 złotych. A wystarczyło najpierw zasięgnąć opinii kompetentnych prawników.

To prawda, że nikt nie jest sędzią w swojej sprawie (nemo iudex in rem sua), nawet renomowana agencja pośrednictwa nieruchomości.

Wyrok jest prawomocny i przysługuje od niego skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego.

Andrzej Mikulski
radca prawny, wspólnik zarządzający
w kancelarii Mikulski i Wspólnicy sp.k.

Zapytaj o więcej

    Potrzebujesz pomocy prawnej - zadzwoń chętnie pomożemy.

    Dane firmowe

    MIKULSKI & WSPÓLNICY Sp.k.
    "WILLA ANIELA"
    ul. Kielecka 19
    31-523 Kraków