Aktualności
18.06.2020
AktualnościBieżące informacje prawneNasze Komentarze
Ochrona nieruchomości mieszkalnych. Ograniczenie egzekucji 93/2020
Co po epidemii?
W trakcie stanu epidemii
W ramach uchwalonej 14 maja 2020 roku tzw. „Tarczy Antykryzysowej 3.0” do Kodeksu postępowania cywilnego wprowadzona została istotna zmiana postępowania egzekucyjnego. Od 30 maja 2020 roku, na czas stanu epidemii SARS-CoV2 i 90 dni po zakończeniu stanu epidemii, faktycznemu zawieszeniu uległa egzekucja z nieruchomości stanowiących lokale mieszkalne i nieruchomości gruntowe z budynkiem mieszkalnym – licytacji lokalu mieszkalnego lub nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym, które służą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika, nie przeprowadza się.
Termin licytacji
Zgodnie z nowo dodanym do Kodeksu postępowania cywilnego art. 9521 termin licytacji lokalu mieszkalnego lub nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym, który służy zaspokojeniu potrzeb
mieszkaniowych dłużnika, będzie mógł być wyznaczany jedynie na wniosek wierzyciela.
Przed 30 maja 2020 roku termin licytacji wyznaczał komornik przez ogłoszenie publiczne i nie mógł tego zrobić wcześniej niż po upływie dwóch tygodni po uprawomocnieniu się opisu i oszacowania, ani też przed prawomocnieniem się wyroku, na podstawie którego wszczęto egzekucję.
Przepisy art. 952[1] k.p.c. stosuje się również do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie „Tarczy 3.0”, jeżeli przed tą datą nie został złożony przez wierzyciela wniosek o wyznaczenie terminu pierwszej licytacji nieruchomości (art. 64 „Tarczy 3.0”).
Licytacja a wartość egzekwowanego roszczenia
Wraz z wejściem w życie przepisów przyjętych w „Tarczy 3.0” ustawodawca w ramach postępowania egzekucyjnego wprowadził wymogi dla wierzycieli chcących prowadzić egzekucję nieruchomości dłużnika. W przypadku, gdy egzekucję prowadzi jeden wierzyciel, aby złożyć wniosek o wyznaczenie terminu licytacji, wartość egzekwowanej przez niego należności głównej musi wynosić co najmniej 1/20 wartości nieruchomości. W przypadku, gdy wierzycieli jest więcej niż jeden, termin licytacji może zostać wyznaczony, jeśli wnioski w tym przedmiocie zostaną złożone przez wierzycieli, których łączna wartość należności głównej wynosi co najmniej 1/20 wartości nieruchomości.
Ograniczenia powyższe nie dotyczą sytuacji w których:
- należność przysługuje Skarbowi Państwa,
- wynika z wyroku wydanego w postępowaniu karnym lub
- mimo niespełnienia przesłanki wartości egzekwowanej należności głównej, zgodę na wyznaczenie terminu licytacji wyraził dłużnik albo sąd.
Zgoda sądu
Sąd wyraża zgodę na wyznaczenie terminu licytacji na wniosek wierzyciela, jeżeli przemawia za tym wysokość i charakter dochodzonej należności lub brak możliwości zaspokojenia wierzyciela z innych składników majątku dłużnika.
Komentarz
Biorąc pod uwagę, że dotychczas termin licytacji nieruchomości był wyznaczany z urzędu przez komornika oraz to, że nowe przepisy dotyczą również postępowań wszczętych przed wejściem ich w życie, doszło obecnie de facto do wstrzymania licytacji lokali mieszkalnych lub nieruchomości gruntowych zabudowanych budynkiem mieszkalnym, które służą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika w czasie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz 90 dni po ich
zakończeniu.
Po ustaniu stanu epidemii
Po ustaniu stanu epidemii i okresu przejściowego 90 dni, zajęta nieruchomość będzie ulegać sprzedaży przez licytację publiczną a termin licytacji nie będzie mógł być wyznaczony wcześniej niż po upływie dwóch tygodni po uprawomocnieniu się opisu i oszacowania i po uprawomocnieniu się wyroku, na podstawie którego wszczęto egzekucję (art. 952 k.p.c.).
Marcin Sarapata
aplikant radcowski