a wyniki
Ustawa z dnia 31 marca 2020 roku o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.
Przedsiębiorca, u którego nastąpił spadek obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia koronawirusa.
Za spadek obrotów gospodarczych uważa się spadek sprzedaży towarów lub usług, w ujęciu ilościowym lub wartościowym:
1)
2)
Art. 15 g u. 9 Ustawy
Świadczenie na ochronę przysługuje przedsiębiorcy, który nie zalega:
art. 15 g u. 3 Ustawy
Świadczenie przysługuje na ochronę miejsc pracy pracowników, gdzie za pracownika uznaje się osobę fizyczną pozostającą z pracodawcą w stosunku pracy, ale także osób ?zatrudnionych? na podstawie umowy o pracę nakładczą lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług.
art. 15 g u. 4 Ustawy
art. 15 g u. 1 Ustawy
Warunkiem wystąpienia o świadczenie jest zawarcie porozumienia pomiędzy pracodawcą i pracownikami (organizacje związkowe, organizacje związkowe reprezentatywne, zakładowa organizacja związkowa lub przedstawiciele pracowników, wyłonieni w trybie przyjętym u danego pracodawcy).
Art. 15 g u. 11 Ustawy
Porozumienie reguluje warunki i tryb wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy.
Kopię porozumienia przesyła się właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy w terminie 5 dni roboczych od dnia zawarcia tego porozumienia. Porozumienie musi zawierać co najmniej:
Art. 15 g u. 12-14 Ustawy
Pracodawca nie jest zobowiązany do złożenia wypowiedzenia zmieniającego.
Art. 15 g u. 15 Ustawy
Wynagrodzenie jest dofinansowywane:
Art. 15 g u. 2, art. 15 g u. 10 Ustawy
Wniosek składa się do Marszałka Województwa właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy.
Art. 8 u. 1 Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy
Do wniosku o przyznanie świadczeń przedsiębiorca dołącza następujące dokumenty:
Art. 8 u. 2 pkt 1-3 Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy
We wniosku o przyznanie świadczenia przedsiębiorca składa oświadczenia o:
Art. 8 u. 2 pkt 1-10 Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy
Przedsiębiorca składający wniosek ma obowiązek zawiadomić marszałka województwa (Wojewódzki Urząd Pracy, do którego złożono wniosek) o każdej zmianie okoliczności mających wpływ na uprawnienie do otrzymania świadczeń ze środków Funduszu.
Ustawa wprowadziła możliwość dodatkowego dofinansowania dla przedsiębiorców poprzez zawarcie umowy z właściwym Starostą.
Art. 15zzb u. 1 Ustawy
Dofinansowanie przysługuje:
Art. 15zzb u. 2, u. 5 Ustawy
Spadek obrotów, czyli zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym obliczone jako:
Art. 15zzb u. 3 Ustawy
Dofinansowanie przysługuje przedsiębiorcy, gdy obrót spadnie o co najmniej:
Art. 15zzb u. 8 Ustawy
Art. 15zzb u. 7, u. 8 Ustawy
Wniosek składa się do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy.
Art. 15zzb u. 10 Ustawy
We wniosku o przyznanie dofinansowania przedsiębiorca oświadcza o:
Art. 15zzb u. 10 pkt 1-7 Ustawy
Przepisy ustawy wydłużyły termin na zgłoszenie informacji o beneficjentach rzeczywistych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (dalej: CRBR) z 6 miesięcy do 9 miesięcy liczonych od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do 13 lipca 2020 r.
Przepis stosuje się do spółek wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego przed dniem wejścia w życie przepisów dotyczących CRBR, tj. przed 13 października 2019 r.
Art. 52 Ustawy
Natalia Rosa
Tomasz Kucharczyk
Dalsze zagadnienia w kolejnych wydaniach Newslettera.
[1]Dłużnik jest niewypłacalny:
1) jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych;
2) jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące (domniemanie);
3) Dłużnik będący osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, jest niewypłacalny także wtedy, gdy jego zobowiązania pieniężne przekraczają wartość jego majątku, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający dwadzieścia cztery miesiące.
[2]Jeżeli zostanie uprawdopodobnione, że obciążenia majątku dłużnika są bezskuteczne według przepisów ustawy albo gdy dokonane zostały w celu pokrzywdzenia wierzycieli, jak również jeżeli zostanie uprawdopodobnione, że dłużnik dokonał innych czynności prawnych bezskutecznych według przepisów ustawy, którymi wyzbył się majątku wystarczającego na zaspokojenie kosztów postępowania, a okoliczności sprawy wskazują, że zastosowanie przepisów o bezskuteczności i zaskarżaniu czynności upadłego doprowadzi do uzyskania majątku o wartości przekraczającej przewidywaną wysokość kosztów
[3]Przestój ekonomiczny – czas niewykonywania pracy przez pracownika z przyczyn niedotyczących pracownika pozostającego w gotowości do pracy.