Aktualności
25.01.2024
AKTUALNOŚCIBieżące informacje prawneHandel i transport
Umowa kupna czy sprzedaży? Jak to jest w Austrii?
Linia produkcyjna i jej zakup to nie żarty. Część 6
W Polsce zgodne oświadczenia sprzedającego i kupującego obojętne w jakiej formie – ustnej, pisemnej, czy elektronicznej – prowadzą do powstania umowy sprzedaży. O treści umowy sprzedaży decyduje więc zgodna wola dwóch stron – sprzedającego i kupującego. Wola tylko jednej strony nigdy nie doprowadzi do zawarcia umowy sprzedaży, ale może mieć znaczenie prawne w przypadku innych czynności, np. ostatnia wola przy sporządzaniu testamentu czy wypowiedzenie umowy, np. o pracę.
W Austrii zasadniczo rozróżnia się jednostronne czynności prawne, które powstają na skutek oświadczenia woli jednej ze stron (np. przyrzeczenie publiczne [Auslobung], rozporządzenie ostatniej woli [letztwillige Verfügung]) oraz wielostronne czynności prawne, które powstają w wyniku wzajemnych oświadczeń woli dwóch lub więcej stron (np. umowa – Vertrag). Umowa (Vertrag) jest więc wielostronną czynnością prawną (mehrseitiges Rechtsgeschäft). Zawarcie umowy wymaga zgodności oświadczeń woli (Willenserklärung) co najmniej dwóch stron mających na celu wywołanie skutków prawnych, a umowa istnieje z chwilą zbieżności oświadczeń woli stron zmierzających do wywołania skutku prawnego, choćby zostały one złożone, np. ustnie – choć zdecydowanie zaleca się zawarcie umowy w formie pisemnej, ze względów dowodowych. Podobnie jak w Polsce.
Dla handlu międzynarodowego podstawowe znaczenie ma umowa sprzedaży, w Austrii zwana umową kupna (Kaufvertrag). Umowa kupna zostaje zawarta poprzez uzgodnione w dowolnej formie (ustnie, pisemnie, elektronicznie, itd.) porozumienie, dotyczące towaru (przedmiotu zakupu) i ceny. To są istotne postanowienia umowy kupna w Austrii (essentialia negoti) – tak jak w Polsce dla umowy sprzedaży. Wystarczy więc uzgodnienie przedmiotu umowy i ceny. Dlatego tak często, w stosunkach handlowych między polskim kupującym i austriackim sprzedającym oprócz zamówienia, w którym opisuje się przedmiot zakupu, występuje tylko potwierdzenie przyjęcia zamówienia z wymienioną ceną. Brak ceny lub brak podstawy do jej określenia, podobnie jak w Polsce, powoduje brak umowy. W Austrii – tak jak w Polsce – do ważnego zawarcia umowy kupna nie jest wymagane dalsze uzgodnienie pozostałej treści umowy (SZ 61/136).
Nieustalane postanowienia dodatkowe nie stoją na przeszkodzie prawnie skutecznemu zawarciu umowy kupna, gdyż brakujące postanowienia można uzupełnić na podstawie prawa. Jednak, w przypadku prowadzenia ustaleń w kwestiach drugorzędnych/dodatkowych, aby umowa kupna została zawarta zgodnie z prawem, partnerzy muszą zgodzić się na te drugorzędne/dodatkowe punkty (accidentalia negotii). I tu, analogicznie jak w Polsce, w przypadku sprzedaży maszyn, urządzeń, czy linii produkcyjnych pojawiają się bądź to pisemne umowy, bądź to odesłania do ogólnych warunków umownych (zawierających postanowienia o drugorzędnych/dodatkowych kwestiach) lub technicznych (zawierających szczegółowe opisy kupowanych urządzeń).
Ale uwaga także na zwyczaj – branżowy, czy przedsiębiorstwa. Jest prawem. Powołanie się na zwyczaj, podobnie jak w Polsce, wymaga jego udowodnienia. Zwłaszcza zwyczaju przedsiębiorstwa – sprzedającego. Warto o tym pamiętać!
W Polsce nie mamy spisanych zwyczajów branżowych. Mamy ogólne warunki sprzedaży, ale to nie jest tym samym. Chyba że chodzi o „stare” branże, z historycznie utrwalonymi zwyczajami, np. górnictwo, hutnictwo lub szklarstwa.
Wymogiem ważnej umowy kupna jest wyrażenie woli zawarcia umowy przez obie strony. Takie wyrażenie woli może mieć także formę dorozumianą (np. poprzez akt spełnienia). Jednak, jeżeli jedna ze stron umowy zastrzegła sobie prawo do zawarcia umowy, to wyraźnie dała do zrozumienia, że nie chce się jeszcze wiązać. Wówczas do zawarcia umowy nie doszło!
Austriacka umowa kupna jest więc bardzo podobna do polskiej umowy sprzedaży. Podobieństwo to jednak nie tożsamość. W każdej umowie jej strony mogą dokonać wyboru prawa. I warto to zrobić, by mieć poczucie bezpieczeństwa.
Kancelaria Mikulski i Wspólnicy od ponad 30 lat zapewnia ochronę i pomoc prawną sprzedającym i kupującym, od etapu poprzedzającego zawarcie umowy, przez transport, po etap jej wykonania, reklamacji, odstąpienia od umowy, lub etap dochodzenia roszczeń odszkodowawczych w sprawach krajowych i transgranicznych, również poza obszarem Unii Europejskiej.
(za: 08.10.2020 | Wirtschaftsrecht | ID: 1075341 https://www.weka.at/news/Recht- Steuern/Wirtschaftsrecht/Kaufvertrag-wichtige-Informationen)
Przeczytaj także:
- Część 5: Linia produkcyjna i jej zakup to nie żarty. Jak zrozumieć umowę?
- Część 4: Linia produkcyjna i jej zakup to nie żarty. Zabezpieczenie umowy – zastrzeżenie prawa własności
- Część 3: Linia produkcyjna i jej zakup to nie żarty. OWS lub OWD – jaki sąd ma orzekać?
- Część 2: Linia produkcyjna i jej zakup to nie żarty. Kolizja ogólnych warunków umownych – nie wolno przegapić!
- Część 1: Linia produkcyjna i jej zakup to nie żarty. Jaka umowa – oto jest pytanie?
Andrzej Mikulski
radca prawny, wspólnik zarządzający
w kancelarii Mikulski i Wspólnicy sp.k.
Zapytaj o więcej
Potrzebujesz pomocy prawnej - zadzwoń chętnie pomożemy.
Dane firmowe
MIKULSKI & WSPÓLNICY Sp.k."WILLA ANIELA"
ul. Kielecka 19
31-523 Kraków